"Nový domov pre nechcených"

Hrozba epidémie na východe: Túlavé psy roznášajú choroby

03.02.2011 11:27

TREBIŠOV - Hygienici, zverolekári, ale aj ochrancovia zvierat sú v strehu.

Choré zvieratá ohrozujú najmä deti.

   
 

V trebišovskej osade popri viac ako štyritisíc obyvateľoch žije v žalostných podmienkach aj tisíc, väčšinou podvyživených a chorých psov. Túlavé a choré zvieratá priamo ohrozujú najmä deti, v osade hrozí riziko rozšírenia parazitov, dokonca epidémia žltačky i smrteľnej besnoty.

„V karanténe mám sučku z osady, ktorá pohrýzla jednu ženu. Zviera zmenilo správanie, je apatické. Múdrejší budeme až po jeho usmrtení a ďalších rozboroch,“ povedal trebišovský zverolekár Ivan Hrdlík. „Hoci v tejto lokalite zatiaľ žiadne ohnisko nákazy hlásené nemáme, hrozí tam veľmi veľké riziko nielen žltačky a parazitárneho ochorenia, ktoré sa dajú liečiť, ale aj smrteľnej besnoty,“ uviedol okresný regionálny hygienik Jozef Sládek.

Túlavé psy i mačky v osade nie sú očkované. Mesto ich neeviduje, lebo nikto za tieto voľne pobehujúce zvieratá neplatí dane. „Deti sa boja chodiť do školy a dospelí aj zo susedstva osady zase do práce,“ tvrdí koordinátor aktivačných prác Vladimír Kočiš.

„Hoci útulky sú preplnené, usmrcovať psy nemôžem. Ihneď sa totiž ozvú ochranári. Kastrácia alebo sterilizácia psov je riešením, ale bez evidencie zvierat sa problém o pár mesiacov zopakuje,“ uviedol zverolekár Ivan Hrdlík. Ochrancovia zvierat navrhujú pomôcť s finančne náročnou sterilizáciou zvierat zorganizovaním zbierky.

„Na prevenciu sme vyčlenili do pol milióna korún (16 596,95 €). Po deratizácii, dezinfekcii a brigádach v osade musíme nájsť aj ďalšie prostriedky na evidenciu a odchyt túlavých zvierat,“ doplnil primátor Vladimír Anďal.

Vyhľadávanie

Kontakt

Nezisková organizácia - Oravský útulok Región Orava 0904 224 804